ÇOCUKLAR VE İLETİŞİM

ÇOCUKLAR VE İLETİŞİM

Kendimizi ifade etmeye başladığımız andan itibaren iletişimin hayatımızda olduğunun farkındayızdır. Kimi zaman mutsuzlukları, kimi zaman keyifli anlarımızı bir başkasıyla paylaşmak için ihtiyaç duyduğumuz iletişme eylemi bizim benliğimizi ve varlığımızı kanıtlamamızı, ruhsal ve fiziksel doyuma ulaşmamızı sağlamaktadır. Saygı kavramı üstünde durularak bir yol izler iletişim benim için. Kaynaktan aktarılacak bilgilerin doğruluğu ve içtenliğinin yanında, bu bilgileri

Kendimizi ifade etmeye başladığımız andan itibaren iletişimin hayatımızda olduğunun farkındayızdır. Kimi zaman mutsuzlukları, kimi zaman keyifli anlarımızı bir başkasıyla paylaşmak için ihtiyaç duyduğumuz iletişme eylemi bizim benliğimizi ve varlığımızı kanıtlamamızı, ruhsal ve fiziksel doyuma ulaşmamızı sağlamaktadır. Saygı kavramı üstünde durularak bir yol izler iletişim benim için.

Kaynaktan aktarılacak bilgilerin doğruluğu ve içtenliğinin yanında, bu bilgileri anlayacak bireyin de iletişimde diğer bir güçlü parça olduğunu görürüz. Doğru iletişim, aktarılacak her şeyin dolaysız bir şekilde olması anlamına gelmektedir. Anlatmak ve anlayabilmek üzerine kurulu bir dünya. Yazılan makalelerde de sadece bu iki ögenin olması yeterli değil tabi ki. Konuşma tarzının yanında kiminle konuşulduğunun da büyük bir önemi vardır iletişimde. Sözcükleri doğru seçmek, aktarılmak istenen durumu en net biçimde karşımızdakine aktarmanın önemi yadsınamaz.

Adair’e göre mesajın iletilmesinde sözlük bilgisi gerekmektedir, çünkü kelimeler bazen birden fazla anlama gelmektedir. Peki bunca bilginin olduğu yerde biz bireyler kendimizden daha ufak olan çocuklarla nasıl bir iletişim halinde olmalıyız? Ailenin her alanda olduğu gibi bu konuda da başrolde olduğunu görmekteyiz. Fırsat verilmeden bir çocuğun dünyaya yetişmesini düşünmek ve beklemek anlamsız olacaktır. Yetkinlikler verilirken özgüvenin de yanında bir eşlik eden olduğunu unutmamalıyız. Çocuklarda yaşları gereği yapılması gereken aktivitelerle bu dünyayı geliştirmek mümkün.

Daha küçük yaşlarda ezberletilen şarkılar, bilmeceler belki herhangi bir oyunun parçası olması iletişimde var olan gerekli aşamaların başlangıcında yer alacaktır. Onlar için dünya çok büyük ve farklı ögelerden oluşan bir yerdir. Farklı tasvirler, ilgi çekici her şey onları cezbeder ve ilerideki yaşamlarını şekillendiren bir anıyı belleklerine yerleştirmeye neden olabilir. Bu anlamda ‘güven’ onların dünyasının bir numaralı kelimesidir. Onlara güvenilir olduğunuzu hissettirdiğiniz takdirde tüm yaşanacaklar daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir.

Korkunun olmadığı ve sevginin olduğu her yer bir çocuk için en önemli değerlerin şekillenmesi demektir. Seni duyuyorum, anlıyorum gibi algılama yetisini arttıracak birçok cümle gelecekte kuracağı cümlelerin birer yansıması olacaktır aynı zamanda.

Gelişim ve dil paralel bir yapı izlediği takdirde iletişimde açık bir kapı kalmayacaktır. Yaşanılan yer daha anlamlı hale gelecek ve manevi anlamda birçok doyum işte bu iletişimle kendisini gerçekleştirmiş olacaktır. Ergenlik çağına gelen bir çocuğun iletişimde bir takım sorunlar yaşadığını da görürüz. Asi davranışlar, duyulmak istenmeyen sözler…

Herkesin hayatında böyle bir dönem olmuştur ya da olacaktır. Soğukkanlı olmak zor olsa da temkinli davranmakta fayda olduğunu bilmek gerekir. Bunları yapmamalısın gibi olumsuz cümlelerle bir iletişim kaynağı oluşturmak yerine, yapılması istenen davranış ya da söylemle hareket etmek çok daha faydalı olacaktır.

Değişim bireyin hayatında daha yüksek ve yoğun bir düzeyde yaşandığı için bu dönem iletişim- siz kalmanın bir parçası haline gelmektedir. İyi bir dinleyici olunduğu ve eleştiri bir nebze olsun düşük seviyede tutulduğu zaman iletişimin ayaklarındaki o düzen yeniden ortaya çıkacaktır. Gençler anlaşılmak istiyor, büyükler de…

Dinleyebildiğimiz ve anlaşılabildiğimiz bir dünyada yaşamak dileğini kendimize hatırlattığımız sürece hayat çok daha kolay ve anlamlı olacaktır her zaman.

KAYNAK
http://www.unicef.org.tr/files/bilgimerkezi

Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli Alanlar * ile işaretlidir. Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yanıttan vazgeç

Son Yazılar

En Çok Okunanlar

En Çok Yorumlananlar