Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanma Konusunda 10 Öneri

Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanma Konusunda 10 Öneri

1. Önce karar vermek ve istemek çok önemlidir. Kitap okuma konusundaki niyetiniz çok önemlidir. 2. Elinizin altında birçok kitap varsa ve hangisinden başlayacağınızı bilmiyorsanız ilk yapmanız gereken, yarım kalan veya başlamadığınız bütün kitapları bir yere kaldırmaktır. 3. Eğer evde kitaplığınız varsa okuduklarınızı ve okuyacaklarınızı ayrı raflara yerleştirin. Kitabınız  yoksa kütüphanelerden de alabilirsiniz. 4. En çok

1. Önce karar vermek ve istemek çok önemlidir. Kitap okuma konusundaki niyetiniz çok önemlidir.
2. Elinizin altında birçok kitap varsa ve hangisinden başlayacağınızı bilmiyorsanız ilk yapmanız gereken, yarım kalan veya başlamadığınız bütün kitapları bir yere kaldırmaktır.
3. Eğer evde kitaplığınız varsa okuduklarınızı ve okuyacaklarınızı ayrı raflara yerleştirin. Kitabınız  yoksa kütüphanelerden de alabilirsiniz.
4. En çok okumak istediğiniz kitabı seçin. Birçok kitap içinden sadece ve sadece bir kitap seçin. Mutlaka sevdiğiniz, severek okuyacağınız bir kitap olsun.
5. Kendinize sorun. Bir günde en fazla kaç sayfa kitap okuyabilirim? Cevabınız gerçekçi olsun. Çok abartılı rakamlar değil, çok küçük rakamlardan başlayabilirsiniz. Mesela günde 10-15 sayfa gibi… Ama kendinize bir söz verin ve bu sayının altına düşmeyin. Kararlı olun. Zamanla bu sayı kendiliğinden artacaktır.
6. Nerede olursanız olun yanınızda, çantanızda mutlaka bir kitabınız olsun. Zaman ve fırsatlar yaratın ve bunu okuyarak değerlendirin.
7. Evde okuma saatleri düzenleyebilirsiniz. Her akşam belirli bir zamanda herkesin kitap okuduğu bir zaman dilimi okuma alışkanlığı için süper olur.
8. Elinizdeki kitap bitmeden yeni bir kitaba başlamayın. Kitap okurken beğendiniz, ilginiz çeken bölümleri altını renkli kalemlerle çizin. Tabi eğer kitap sizinse. Kitap sizin değilse o zaman mutlaka bir ajandaya not alın.
9. Kitap okuma hedeflerinize ulaşınca kendinizi ve sevdiklerinizi ödüllendirin. (sinema, piknik, hediye alma…)
10. Çocuklarınız için de model olun. Unutmayın, çocuklar söylediklerimizden ziyade yaptıklarımızı dikkate alırlar. Siz okuyun, çocuklarınız da okur.

Ömer ÖCAL
Ömer ÖCAL
ADMINISTRATOR
Profil

Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli Alanlar * ile işaretlidir. Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yanıttan vazgeç

Son Yazılar

En Çok Okunanlar

En Çok Yorumlananlar