ÇOCUKLARIMIZ BİZİM ÖYKÜMÜZ

ÇOCUKLARIMIZ BİZİM ÖYKÜMÜZ

Çocuklarımızın “İşte, benim babam! İşte, benim annem! sözlerini gururla ifade etmesi önemli ve bizim için anlamlıdır. Kendini gerçekleştirmiş çocukların söylemidir bu. Her birey biriciktir. Yetenekleri, ilgileri, tutumları, hayata bakışları, başarıyı tanımlamaları farklıdır. Tıpkı bir tohumun çimlenmesi gibi gerekli ortam oluşturulursa çocuklarda çimlenir, gelişir, olgunlaşır. Onlar, bizim öykümüzdür. Onun içindir ki çocuk yetiştirmede üzerimize aldığımız sorumluluk

Çocuklarımızın “İşte, benim babam! İşte, benim annem! sözlerini gururla ifade etmesi önemli ve bizim için anlamlıdır. Kendini gerçekleştirmiş çocukların söylemidir bu. Her birey biriciktir.

Yetenekleri, ilgileri, tutumları, hayata bakışları, başarıyı tanımlamaları farklıdır. Tıpkı bir tohumun çimlenmesi gibi gerekli ortam oluşturulursa çocuklarda çimlenir, gelişir, olgunlaşır. Onlar, bizim öykümüzdür. Onun içindir ki çocuk yetiştirmede üzerimize aldığımız sorumluluk önemlidir. Çocukların da kendi ideallerini geliştiren anne baba değil, çocukların tercih ve kararlarının öncelikli olduğu bir hayat yolcululuğu hedeflenen davranış olmalıdır. “Hocam, tıp tercihleri ilk sıralarda olsun; mühendislikler ondan sonra gelsin. Ebeveynler olarak böyle istiyoruz” derken “Anne tıpları sonra yazalım.” tepkisine “Çocuğum mühendislik de gelir, gelmesede sen iyi bir doktor olursun, doğru değil mi hocam.” söylemine rehber öğretmenler olarak tanık oluruz. Çocukların yerine yaşadığımız hayatlar, onlar adına verdiğimiz kararlarda kendini duygu ve davranış olarak gösterir.

Çocuk, ortaöğretim sonrası ilk yıl üniversiteye gitmese ne olur? Çocuk eksiklerini tamamlar, hayatı tanımaya çalışır.Kendisinin sağlıklı bir birey olması için ebeveynlerinin yaptıklarını takdir eder. Bilinçli bir tercihle yolculuğuna devam kararı alır. Tercihleri doğrultusunda ilerler. Kendi başarı öyküsünü yazar.

Hayat bir sahne, bizler de oyuncularsak oynadığımız oyunları da hakkıyla oynamalıyız. Yetiştirmeye çalıştığımız oyuncular, çocuklar açısından önemlidir. Hiçbir oyuncu rolünü kötü oynamak istemez. Çocuklarımız açısından verilen emeğin karşılığını almak bizlerin destekleriyle hayat bulacaktır. Başarı öyküleridir hepimizi mutlu kılan. Başarının tanımı da görecelidir. Anne babalar da çocuklarının başarılı olmasından mutluluk duyarlar. Eğitimde istenen başarının tüm taraflarca benzer şekilde anlaşılıp ifade edilmesidir.

Gelişimin her döneminde ilgili dönemin gelişim görevlerini tamamlayan bir çocuk, bir üst gelişim görevini de başarılı bir şekilde tamamlayacaktır. Bu yolculukta başarı- başarısızlık, tercih etme, karar verme, kendini tanıma, duygu ve düşüncelerini davranış olarak göstermektir. Arzulanan, fark yaratan, kendini gerçekleştiren bireydir. Öğrenme her bireyin kendi çabasının ürünüdür, başarı da onu izleyecektir. Çocuklarımız bizim öykümüzse onları eğitim biliminin gereği doğrultusunda yetiştirmek her ebeveynin asli sorululuğudur.

Çocuklarımızı hayata hazırlıyoruz. Hayatla yüzleştiklerinde hayat onlara yalan söylemez. Tıpkı doğa gibi. Yaşam yolculuğunda savruluruz, sürükleniriz bunlar hayat denen oyunun sahneleridir. Önemli olan savaşmak, hayat mücadelesinde başarılı olmaktır. Yaşadığın her anı sorgulayabilmektir.

Ben babamın öyküsüyüm, o her zaman kahramanımdır.Çocukluğumdan itibaren bugüne kadar bana dair öykülerini dinledim. Ne kadar da güzel anlatırdı. Çünkü öykünün yazarı kendisidir. Şimdi anne baba olarak çocuklarımız bizim öykümüz olacaklar. Onlar, hayat kaynağımızdır, onun içindir ki, hayata hazırlarken iyi düşünüp doğru karar vermek zorundadırlar. Anne baba eğitimleri önemlidir. Tıpkı trafikteki kurallar gibi.Kurallara uyulmadığında üzücü olaylar yaşanıyorsa eğitimli olmayan ebeveynlerin çocuk yetiştirmelerinde de benzer durum olacaktır.

Ebeveynlerden beklenenler: Çocuklarınızı dinleyin. Çocuklarınızın kendilerini tanımalarına ve ifade etmesine fırsat verin. Çocuklarınızın karar ve tercihlerini önemseyin. Çocuklarınızla ilgilenin. Çocuklarınızı önemsediğinizi hissettin. Problemlerinin çözümünde iletişim becerilerini kullanın. Başa çıkamadığınız durumlarda uzman desteği almayı ihmal etmeyin. Bu tutum içerisinde olan anne babalar olmak önemlidir. Başarı, emek verilmesi geren bir yolculuktur. Bu yolculuk sonunda bireyin hedeflediği noktaya ulaşmasıdır.

Başarı denince meslekler ve kariyer gelmemelidir. Bireyi özgürleştirecek, bireyin kendisini gerçekleştirmesi olarak anlaşılmalıdır. Çocuklarımız bizim öykümüzse bu öyküyü okurken gururlanmalıyız. Kahramanları olarak mutluluğumuzu birlikte paylaşabilmeliyiz.

Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli Alanlar * ile işaretlidir. Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yanıttan vazgeç

Son Yazılar

En Çok Okunanlar

En Çok Yorumlananlar