BABALIK EĞİTİMLERİ

BABALIK EĞİTİMLERİ

Baba olmak her erkeğin hayatında bir dönüm noktasıdır. Baba olmadan önceki dönem ile sonrası farklıdır. Önceki dönem eş olmaya hazırlık ise sonraki dönem de babalığa hazırlığı içerir. Baba olmak birçok sorumluluğu içerir. Eşine, çocuklarına yakın olmak, çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak, çocuğuna zaman ayırmak bunlardan sadece birkaç tanesidir. Ev içinde sorumluluklarının yanı sıra çevrenin de

Baba olmak her erkeğin hayatında bir dönüm noktasıdır. Baba olmadan önceki dönem ile sonrası farklıdır. Önceki dönem eş olmaya hazırlık ise sonraki dönem de babalığa hazırlığı içerir. Baba olmak birçok sorumluluğu içerir. Eşine, çocuklarına yakın olmak, çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak, çocuğuna zaman ayırmak bunlardan sadece birkaç tanesidir. Ev içinde sorumluluklarının yanı sıra çevrenin de baba olunca erkeklerden beklentisi artar. Eşler, çocuklar, dedeler, nineler, arkadaşlar, toplum babaların sorumluluklarını hatırlatır, onlardan bir şeyler bekler. Eşler, “Bu oğlan/kız hiç söz dinlemiyor, babalığını göster.” derler. Dedeler, nineler “Torunlarımızı bize getir, bizim yanımızda onlara kızma, bu seferlik kural da olmayıversin.” derken çevresi ise “Sen artık baba oldun, biraz ağır ol.” der. Tüm bunlar yorucu gibi gözükse de Baba Destek Programlarına katılan babaların tamamı “Çocuklarımın bir tek gülüşü babalığın tüm yorgunluklarını unutturuyor ve yaşama sevincimi arttırıyor.” demektedir. Öte yandan yakın çevreden başlayarak toplum, kadınları anneliğe hazırlarken babalığa hazırlık konusunda ise annelere oranla çok az bilgi ve beceri desteği vermektedir. Genellikle bir anne hamile kaldığı andan itibaren çocuklarıyla ilgili birçok bilgi ve beceriyi çevresinden öğrenmektedir. Anneler bir araya geldiklerinde, çocuklarını yetiştirmekle ilgili bolca konuşmaktadır. Oysa babalara “babalıkla” ilgili çok az bilgi verilmektedir. Bilindiği gibi erkekler bir araya geldiklerinde, genellikle ya politikadan ya da futboldan konuşmaktadır, çocuklar çok az gündeme gelmektedir.

Baba Destek Programlarındaki deneyimler göstermiştir ki, babaların çok ciddi şekilde çocukları hakkında konuşmaktan hoşlandıklarını ve bilgi-beceri deneyimlerini paylaşmak istediklerini göstermektedir. Dahası, babalar buna ihtiyaç duymaktadırlar. Babaların çocuklarıyla ve babalıkla ilgili konuşmaktan ne kadar keyif aldıklarını Baba Destek Programlarında gözlemlemek mümkündür. Baba ile yakın ilişki içinde olan çocuklar, olmayanlara göre okulda daha başarılı, kendilerine güvenen, insanlarla daha iyi ilişkiler kurabilen çocuklar ve ardından yetişkinler oluyor. Babalık eğitimleri yukarıda belirtilen gerçekler ve ihtiyaçlar çerçevesinde şekillendi. Babaların çocuklarıyla daha çok paylaşımı, ev içinde daha sıcak bir iletişimi ve yetkin, demokratik bir ebeveyn olması İçin babalık eğitimi gereklidir. Babalık eğitimleri, mutlu aile mutlu toplumun oluşmasının da temelini teşkil eder. Çocuk, sevildiğini, önemsendiğini, kendine değer verildiğini görür ve yaşar. Eşler, birbiriyle dayanışma içerisinde olur, karşılaştıkları problemlerin üstesinden gelirler. Çevrenin çocuk yetiştirme, babalık, eş olma gibi beklentilerine cevap verir. Toplumsal barışın artmasına katkı sunar. Problem değil çözüm üreten aile olur.

Babalık eğitimleri aile içi şiddeti azaltmış, problemlerin çözümünde iletişim becerileri önem kazanmıştır. Babalık eğitimleri demokratik aile yapısının oluşmasına katkı sağlamıştır. Babanın aile içerisindeki sorumlulukları açısından farkındalık oluşturmuştur. Babalık, şair olmak gibi zor zanaattır. Beklentilere cevap verilmesi ve o yönde hazırlıkları içerir. Karar alma süreçlerinde aile bireylerinin katılımı ve ortak karar esastır. Uygulamaların gözden geçirilmesi, uygulamayan kısımlarda düzeltmeler, sürekli kendini
geliştirmek ve geleceğe donanımlı bireyler yetiştirmek hiç de kolay olmayacaktır.

Ülke yönetiyormuş gibi her bireyin sorumluluklarını yerine getirmesi aile ortamını sağlıklı kılar, başarı getirir. Çocukların her yaşta ihtiyaç duyduğu babalık, eğitimlerle babanın kendisi yetiştirmesine bağlıdır. Bu da süreçte konuşulması, tartışılması gereken bir eğitimdir. Babaların bu eğitimlere erişmesi kendilerinin açıkça kullanacakları eğitimleri içerir. Şiddetin her türünün azalmasına katkı sağlayan bu eğitimlerdir.

Babalık eğitimleri bireyi donatan ve bu sürece hazırlayan eğitimlerdir. Anneler için de eğitim türleri vardır. Bu eğitimler 0-18 yaş aile eğitim programlarıdır. Eğitimler, sağlıklı ve barışçıl toplum kültürünün oluşmasına katkı sağlayacaktır. “Çocuk, ailenin aynasıdır.”, “Suçlu çocuk yoktur, suçlu anne baba vardır.” sözleri aile eğitiminin ne kadar anlamlı olduğunu açıklar. Eğitim, okul, öğretmen ve veli üçgeninde bir sacayağı oluşturur. Eğitimler barışçıl bir toplumun temelini oluşturur. Eğer bu ayaklardan biri yoksa sacı koyacağınız zemin de çökmüş demektir.

Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli Alanlar * ile işaretlidir. Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yanıttan vazgeç

Son Yazılar

En Çok Okunanlar

En Çok Yorumlananlar