ÇALIŞAN ANNE VE ÇOCUK

ÇALIŞAN ANNE VE ÇOCUK

İş yaşamında olan annenin çocuğuyla, eşiyle, iş yaşamıyla ilgili olarak başa çıkması gereken sorumlulukları vardır. Bu alanlardan biriyle yaşadığı sorunlar diğer alanları, dolayısıyla anneyi etkileyecektir. Bu durum kaliteli yaşam sürecinden kendisini alıkoyacaktır. Bu görevlere anne olarak talip olmanın getirdiği zorlukları aşmak, annenin kendisini donatmışlığıyla kolaylaşacaktır. Annenin yaşadığı çevrede çocuğunun yaş düzeyine uygun kreş ve okulun

İş yaşamında olan annenin çocuğuyla, eşiyle, iş yaşamıyla ilgili olarak başa çıkması gereken sorumlulukları vardır. Bu alanlardan biriyle yaşadığı sorunlar diğer alanları, dolayısıyla anneyi etkileyecektir. Bu durum kaliteli yaşam sürecinden kendisini alıkoyacaktır. Bu görevlere anne olarak talip olmanın getirdiği zorlukları aşmak, annenin kendisini donatmışlığıyla kolaylaşacaktır. Annenin yaşadığı çevrede çocuğunun yaş düzeyine uygun kreş ve okulun olması, iş yerinin evine yakınlığı, eşinin eğitim düzeyi ve çocuk eğitimi ile ilgi düzeyi önemlidir. Anne olmak bir oyunsa annelik başrolü seçmek gibi bir şeydir. Başrol oyuncusun sorumluğu, başarmak için sarf edeceği enerji diğer oyunculara göre daha fazla olacaktır. Doğumla başlayan süreç ve çocuğun örselenmeden tüm gelişim görevlerini tamamlaması, çocuğun ihtiyaçlarına karşı duyarlı olması önemlidir. Annenin başrolü seçmesi çocuk yetiştirme konusunda da bu sürece hazırlıklı olduğunu gösterir, süreçte beklenmeyen zorlu yaşam olaylarıyla baş etmesi kendisinin var olan potansiyelini işlevsel hâle getirmesi ile ilgili olacaktır.

Çalışan anne olmak önceliklerine göre hareket edebilen, aile ilişkilerinde ailenin diğer bireylerinin de duygu, düşünce ve davranışlarını önemseyendir. Çalışan anne, oyunun izleyicisi değil, sahnenin içinde olmalıdır. Olaylarda edilgen olup sonuçlardan etkilenmek yerine olaylar olmadan önce düşünüp planlı bir şekilde harekete geçerek sonucu etkilemek, dolayısıyla başka insanların üzerinde etki sahibi olabilmek için benimsenmesi gereken bir bilgiye sahip olmalıdır. Çalışan anne, çocuk yetiştirmede kendi özgün rolünü oynarken bilimin ışığı doğrultusunda yoluna devam etmelidir.

Kendi özgün kişiliğini nasıl geliştirmişse çocuğuna da bunu vermelidir. Modellemenin bu süreçte ne kadar önemli olduğunun farkındadır. Kendi yönünü bulmuştur. Anne, çocuğuna da ihtiyaç duyduğu durumlarda yardım edebilecek kadar donanımlıdır. Aile bireyleriyle etkili iletişimi kullanabilen, dayanışmayı başarı ve mutluluğa dönüştürebilen bireyler olmalıdır. Çağın gerektirdiği bilgiye erişebilen, bilginin gücünü kullanan, paylaşım ve dayanışmada güvenli bir ortamın mimarı olmalıdır. Anne, aile içerisinde başarıyla uygulanan alışkanlıkları geliştirebilen bir rehberdir. Yaşamak, sevmek, öğrenmek güzel bir miras bırakmanın yolu olmalıdır. Bu role kendisini iyi hazırlayan anne için mutluğun resmini kendi tuvaline çizmek zor olmayacaktır. Mutluluğun resmi çocuk ve annesi ile oluşturulan tablolardır kuşkusuz. Bu tablonun oluşmasında babanın katkıları donanmışlığıyla ilişkili olarak vardır. Aile sinerjisini başrolde anne olmak üzere çocuk ve baba oluşturur. Bu tabloda ailenin, mutlu anları, sevinçleri, coşkuları, kaygıları, üzüntülerinin sesleri vardır. Aileyi aile yapan bu bakış açısıdır.

Çalışan anne; önceliklerini bilen, yönlendirici, oyun kurucu olan, yapılan işi planlayan, işin sonucunu öngören, başarının dayanışma demek olduğunu bilendir. Çalışan anne, iletişimin, dinlemek, anlamak ve sonra anlaşılmayı beklemek olduğunu bilir. Birlikten doğan gücün zorlu yaşam olaylarını baş etmedeki katkısını takdir eder.

Örneğin çocuğuyla sürekli beraberken ilgilenmeyen anne yerine planladığı zaman diliminde kaliteli vakit geçiren anne olacaktır. İlgilenilen çocukların analitik düşünebildikleri, ayakları üzerinde durabildikleri, zorlu yaşam olayları baş edebildikleri, ihmal ve istismara kapı aralamayan çocuklar olduğu gözlemlenir. Çalışan anne işe sonucunu düşünerek başlar. Olası durumları değerlendirir, planlama yapar, uygular. Çaresizlik durumu yaşamadan önceliklerini bilir, mevcut durumu analitik olarak değerlendirerek kendine uygun rota çizer.

Anne kendi kararlarını aldığı ve uyguladığı oranda toplum içerisinde mutlu olacak bireylerin yetişmesine katkı sağlayacaktır. “Kızım o adamla evlenilir mi? ” sorusuna cevap olarak “O adam benim kahramanım ve onu bir de çevreye duyarlı çalışmalarını, sosyal projelerdeki gayretlerini ve iyilik hareketi içindeki çalışmalarını, gayretlerini görecektin; ben onu yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım ederken sevdim. Onun için evleniyorum, sana göre bu adam olabilir, o benim ve insanlığın kahramanı.” diyebilmelidir. Çalışan anne yaşamı sever, problem çözer, kendine güvenir ve başrol oyuncusu olduğunun farkında hareket eder, bilir ki problemler çözmek için vardır, yaşamak problem çözme sanatıdır. Mevcut durumu okur, geleceğe güvenle bakar, analitik düşünen çocuklar yetiştirir. Kendi görev ve sorumluluklarını yerine getirdiği için başarının anahtarı ondadır. Onun yetiştirdiği çocuklarda topluma yansır.

Anne olarak ekonomik yaşama üretken olarak katılmak da gerek toplumsal değerler, kadın hakları ve daha çok ekonomik nedenlerle kadının rolüne eklenmiştir. Simone De Beauvoir diyor ki: “Kadınlar, tüm insanlık için yaşamak zorundadırlar. Oysa erkekler yalnızca kendileri için yaşarlar.” Kadın çocuk bakar, kadın ev işlerini yapar, kadın ekonomik hayata katılır orada da başarılı olur. Kadın üretken olması nedeni ile bu yaşam yoğunluğunun altında mutluluğun resmini çizerek kalkar.

Çalışan anne, yaşamın zorluklarıyla baş etmede donanımlıdır. Zamanı yönetmesini bilir. Eğitimli anne ve babanın çocukları da çevrenin olumsuz koşullarından etkilenmediği görülür. İlgilenilmeyen, değer verilmeyen iletişim açısından dinlenilmeyen çocukların ihmal ve istismara açık olduklarını bir kez daha vurgulamakta yarar vardır. Çalışan anne ve çocuk ilişkisinde annenin sahip olduğu olumlu tutum ve beceriler, aile içi iletişimde yaşanan olumlu atmosfer, üretken bir toplumsal yaşamın oluşmasında, çağın gerektirdiği bilgiye sahip olmak, analitik düşünme becerisini kullanmak, başrol gibi zor seçim yapan anneyi mutlu kılacaktır.

Ömer ÖCAL
Ömer ÖCAL
ADMINISTRATOR
Profil

Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli Alanlar * ile işaretlidir. Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yanıttan vazgeç

Son Yazılar

En Çok Okunanlar

En Çok Yorumlananlar