İLETİŞİMİN KATİLİ TELEVİZYON: “İLETİŞEMEYEN ÇOCUKLAR”

İLETİŞİMİN KATİLİ TELEVİZYON: “İLETİŞEMEYEN ÇOCUKLAR”

Bir zamanlar sadece bir kaç saat olan tv yayını artık 24 saat, üstelik kesintisiz! Hemen her yaştan çocuğun sadece kumandanın düğmesine basmasıyla ulaşamayacağı program yok. Albenisi artırılmış fakat içeriği aynı oranda boşaltılmış, pek çok program; maalesef çocukların zihinsel gelişimlerinin önünde ciddi bir tehdit. Hiç bir pedagojik çalışma yapılmamış onlarca kanaldaki çocuk programları körpe beyinleri yanlış

Bir zamanlar sadece bir kaç saat olan tv yayını artık 24 saat, üstelik kesintisiz! Hemen her yaştan çocuğun sadece kumandanın düğmesine basmasıyla ulaşamayacağı program yok. Albenisi artırılmış fakat içeriği aynı oranda boşaltılmış, pek çok program; maalesef çocukların zihinsel gelişimlerinin önünde ciddi bir tehdit. Hiç bir pedagojik çalışma yapılmamış onlarca kanaldaki çocuk programları körpe beyinleri yanlış yönlendirmede en tehlikeli referanslara dönüşüyor her gün.

Kültürel, sanatsal faaliyetler içermeyen içerenlerin de saatleri itibariyle kolay ulaşılmadığı kaotik bir dünyaya sahip televizyon. Ve maalesef televizyonun en ucuz eğlence aracı olması cazibesini her gün daha da artırıyor. Çocuklarımız günümüzde artık etken değil edilgen bireyler olarak yetişiyor. Acımasız rekabeti öneren programları, şiddeti özendiren dizileri ve kolay elde edilebilirliği besleyen basit yarışma programlarıyla çocuklarımız sevgiyi, şefkati, paylaşmayı, hele hele de çalışarak kazanmayı değil uzlaşmamayı, kavgayı, sevgisizliği ve maalesef ki kolaycılığı, tembelliği öğreniyor. Haliyle bu durum başlı başına disiplin gerektiren eğitim dünyalarını temelden sarsıyor. Birey olmanın erdemini değil bireyci olmanın acımasızlığını tadıyor televizyon vasıtasıyla. Eğitici, öğretici ve eleştirel olmayan ama kabullenici, sıradan, sorgulamayan bireylere hatta topluluklara dönüşüyor pırıl pırıl çocuk zihinleri. Ebeveynler dahi tv karşısında adeta hipnotize olurlarken, çocuklarının da aynı ruh halini taşıdıklarını bile fark edemiyorlar. Uyku saatlerini feda eden, bu sebeple daha çok yorulup sabah uyanmakta zorluk çeken çocuklarımız, okul sıralarında bunun bedelini derslerini takip edememekle ödüyorlar.

Tv karşısında geçirilen saatler arttıkça daha az tiyatroya, konsere, baleye, operaya, kütüphaneye gidiliyor ve eğitimin-sanatın pek çok etkinliğine katılım da haliyle azalıyor. Kitap ile ilişkisi sınırlı çocuklarımız aksine tv ile olan bağınıysa hiç koparmıyor, kopartamıyor. Daha az okuyan. daha az öğrenen ve buyurgan bir nesil yetişmesine bunun sonucunda da “daha çok tüketmeye ve tükenmeye” mahkum bir nesil yetişiyor tv sayesinde. Sevgili veliler hadi eller kumandaya! İzlediğiniz, izlemelerine göz yumduğunuz televizyonunuzu biraz kapatın… ki çocuklarımız kendilerine daha çok zaman ayırabilsin, daha özgür bireyler olabilsinler. Siz anne-babaların onlara “en kıymetlilerine” zaman ayırdıklarını hissetsinler. Unutmayın iletişemeyen hiç bir çocuk, saatlerce tv seyrederek bu özrünü telafi edemez!

Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli Alanlar * ile işaretlidir. Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yanıttan vazgeç

Son Yazılar

En Çok Okunanlar

En Çok Yorumlananlar