HASTALIKLAR ÇOCUKLARIN YAŞAM KALiTESiNi DÜŞÜRÜYOR

HASTALIKLAR ÇOCUKLARIN YAŞAM KALiTESiNi DÜŞÜRÜYOR

Kış ayları sağlıklı geçirmenin en doğru yolu öncelikle doktorların önerilerini dinlemekten geçiyor. Solunum yolu enfeksiyonları birçok kişi tarafından hafife alınsa da çocuklarda yaşam kalitesini düşürüyor. Kış aylarında, kapalı ve iyi havalandırılmayan mekanlarda bulunmak bakteri ve virüslerin bulaşmasını da kolaylaştırıyor. Bazı önemli solunum yolu enfeksiyonları hakkında kısa bilgi verecek olursak: Soğuk Algınlığı ve Nezle Etkilenen çocuklarda

Kış ayları sağlıklı geçirmenin en doğru yolu öncelikle doktorların önerilerini dinlemekten geçiyor. Solunum yolu enfeksiyonları birçok kişi tarafından hafife alınsa da çocuklarda yaşam kalitesini düşürüyor. Kış aylarında, kapalı ve iyi havalandırılmayan mekanlarda bulunmak bakteri ve virüslerin bulaşmasını da kolaylaştırıyor. Bazı önemli solunum yolu enfeksiyonları hakkında kısa bilgi verecek olursak:

Soğuk Algınlığı ve Nezle
Etkilenen çocuklarda aksırık, hapşırma, öksürük, burun akıntısı veya tıkanıklığı, boğazda kaşıntı ve ateş gibi belirtiler görülür. Şikayetler genellikle bir haftada geçer, öksürük şikayeti ise diğer belirtiler kaybolduktan sonra birkaç hafta daha sürebilir. Virüsler enfeksiyon etkeni olduğundan, antibiyotik tedavisi gerekmez. Tedavide çocuğun istirahat ve bol sıvı alması önerilir. Süt çocuğunda burun tıkanıklığının giderilmesi önemlidir.

Bronşiolit
Bu hastalık üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben başlar. Etkilenen çocukta hafif bir öksürük, burun akıntısı, hapşırma, iştahsızlık ve ateş gibi belirtiler olabilir. Bronşiolit bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığa has özellikli bir tedavi yoktur. Tedavide bol sıvı alımı önemlidir, buruna serum fizyolojik damlatılması gerekir. Nefes darlığı ve emme güçlüğü olan bebeklerin hastaneye yatırılarak izlenmesi gerekir.

Bronşit
Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında hastalanan büyük çocuklarda yoğun balgam, hırıltılı ve hızlı solunum, öksürük atakları semptomlar arasında yer alır. Hastalığın tanısı çocuğun şikayetleri, fizik muayene ve röntgen görüntülerine göre konulur. Hastalığın tedavisi çocuk hekimi kontrolünde olmalı ve seçili hastalarda antibiyotik olmalıdır. Ayrıca balgam yumuşatıcı ilaçlar verilebilir.

Pnömoni (Zatüre)
Hastalanan çocukta ateşli veya ateşsiz olabilir, terleme, öksürük, balgam, göğüs / sırt ağrısı, hızlı nefes alıp verme, göğüste hırıltı, nefes alıp verirken göğüs duvarında içe çekilmeler, kusma, baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, bebekte emmeyi reddetm gibi belirtiler görülür. Etkenler virüsler ve bakteriler olabilir. Bakterilerin yol açtığı zatürre tiplerinde tedavi antibiyotikle yapılır. Solunum sıkıntısı olan ve beslenme problemi olan orta-ağır hastalarda hastane yatışı gerekir. Ayrıca bol sıvı alımını sağlamak iyileşmeye, balgamın atılmasına yardımcı olur. Önlemek için; bebeklerin anne sütü ile beslenmesi, evlerin düzenli olarak havalandırmak, klima vs gibi ısıtıcılar kullanırken temizliklerine dikkat etmek ve çocukları dengeli besleyerek gerekir.

Orta Kulak İltihabı (Otitis Media)
Çocuklarda çoğu zaman gece yatınca artan veya aniden uykudan uyandıran bir ağrı, ateş, kusma ve bulantı görülebilir. Süt çocukluğu döneminde ise huzursuzluk, ağlama, uyuyamama kulak ağrısına işaret edebilir. Bebekler otitis media olduğunda sanılanın aksine kulaklarına dokunmaz ya da dokundurtmak istemez. Bazen kulaktan kanlı veya iltihaplı akıntı görülebilir. Hastalığın tedavisinde lokal ve ya ağızdan ağrı kesici çocuğu rahatlatır ve antibiyotik tedavisi gerekir.

Akut Tonsillo-Farenjit
Franjit (yutak bölgesi iltihabı) geçiren çocukta boğazda kaşıntı ve kuruluk hissi, öksürük, burun akıntısı, ateş, iştahsızlık ve halsizlik gibi şikayetler görülür. Boyundaki lenf bezleri şişer, bademcikler (tonsil) irileşir ve üzerinde beyaz-sarı iltihap odakları belirebilir. Zamanında ve doğru tedavi edilmezse bademciğe bağlı orta kulak iltihabına, streptekoklara (bulaşıcı ve daha çok bademcikte bulunan mikrop türü) bağlı bir enfeksiyon ise kalp ve eklem romatizmasına yol açabilir. Tedavide uygun süre ve dozda antibiyotik kullanılması gerekir.

Krup (Larenjit)
Hastalanan çocuklarda önce üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri görülür. Daha sonra ses kısıklığı, kaba ve kalın bir sesli öksürük, solunum sıkıntısı ve ateş gibi belirtiler eklenir. Bu belirtiler geceleri ağlamakla artabilir. oyun çağındaki çocuklarda daha sık görülür. Öksürük nöbeti önlemede özellikle ağlayıp heyecanlanınca solunum sıkıntısı artacağı için, öncelikle sakin olunmalı ve çocuğun da sakinleşmesine yardımcı olunmalı, bol sıvı alımı sağlanmalı, dik pozisyonda oturtulmalı, nemli hava ve buhar verilmelidir. Soğuk hava ödem azaltıcı etki ile rahatlatabilir. Solunum sıkıntısı olan hastalar acil ünitelerinde veya yataklı serviste takibi gerekebilir.

Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli Alanlar * ile işaretlidir. Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yanıttan vazgeç

Son Yazılar

En Çok Okunanlar

En Çok Yorumlananlar