SINAV KAYGISI NEDİR ve NASIL BAŞ EDİLİR?

SINAV KAYGISI NEDİR ve NASIL BAŞ EDİLİR?

Kaygı; kaynağı belirsiz korku ve tedirginlik durumudur. Varoluşumuzdaki en temel duygulardan biridir. Sınav kaygısı; sınav öncesindeki stresin doğurduğu, karmaşık fizyolojik ve duygusal tepkilerdir. Hemen hemen bütün öğrencilerin sınav öncesinde yaşadığı bu kaygı durumu iki başlıkta ele alabiliriz: İyi kaygı: Motivasyonu arttırıcı ve güdüleyicidir. Öğrencinin ders çalışma performansını etkilemekle birlikte daha iyi motive olması açısından kaygının

Kaygı; kaynağı belirsiz korku ve tedirginlik durumudur. Varoluşumuzdaki en temel duygulardan biridir. Sınav kaygısı; sınav öncesindeki stresin doğurduğu, karmaşık fizyolojik ve duygusal tepkilerdir. Hemen hemen bütün öğrencilerin sınav öncesinde yaşadığı bu kaygı durumu iki başlıkta ele alabiliriz: İyi kaygı: Motivasyonu arttırıcı ve güdüleyicidir. Öğrencinin ders çalışma performansını etkilemekle birlikte daha iyi motive olması açısından kaygının kontrol edilebilir düzeyde olması demektir. Yani yol gösterici özelliğini yansıtmış olur. Kötü kaygı: Ders çalışmayı engelleyerek var olan durumun hem fizyolojik hem de psikolojik olarak bütün belirtilerini yaşamaya sebebiyet verir. Kaygının kontrol edilememesi demek, yaptığımız bütün çalışmalardan faydalanamamak ve emeklerimizin karşılığını alamamamıza neden olur. Yani kaygının engelleyici özelliğini yansıtmış olur.

Sınav kaygısının en çok rastlanan belirtileri genel çerçevede şunlardır:
• Genel sinirlilik,
• Kalp atışlarında artış,
• Düzensiz beslenme,
• Uykusuzluk,
• Ani öfke patlamaları,
• Umutsuzluk,
• Baş ağrısı,
• Depresyon
• Düşünceleri toparlayamama ve ifade edememe
• Bilgileri anlamada güçlük çekme

Sınav kaygısının nedenleri:
Hayatımız boyunca yaşayacağımız kaygının bu türü yani sınav kaygısının en belirgin nedenlerinden biri zamanı iyi kullanamamadır. Bazı öğrencilerin plansız ders çalışma sistemleri ya da çok ders çalışma dolayısıyla kendilerine vakit ayıramamaları sınav anından yoğun br kaygı yaşamasına neden olur. Diğer yandan beklenti düzeyinin artması, çalışma temposuna oranla bir beklenti içerisinde olmaması ve hedefini çalışmasından çok yüksek tutması da bir diğer nedenler arasındadır. Bazı öğrencilerin mükemmeliyetçi yaklaşımları da sınav kaygısını arttıran faktörler arasındadır. Görev ve sorumluluklarımızı ertelemek ve zamanında onları yerine getirememek ve tabi ki ailelelerin yoğun baskısına maruz kalan öğrencilerde de kaygı düzeyi yüksektir. Başarısız olma ve eleştirilme korkusuna kapılan öğrenciler, gerek sınav öncesinde gerekse sınav anında kaygı düzeyini çok fazla yükselteceklerdir. Öğrencinin kendisi dışındaki faktörlerin etkisi altında kalması başarı oranını da düşürecektir.

Sınav kaygısının öğrenci üzerinde etkisi:
Kaygının engelleyici özelliğini yaşayan öğrencilerde bilgi transferi kolay sağlanamaz. Okuduğunu anlamada ve düşüncelerini anlamada zorluk yaşar. Dikkatte bir daralma ve azalma olacağından, dikkat sınav içeriğine değil, kendisine bağlı olarak yaşanacaklara odaklanır. Dolayısıyla zihinsel beceriler zayıflar ve bilgilerin hatırlanması engellenir. Bu tür belirtilerin yaşanılması sonucu da enerji tükenir ve harcadığınız efor zaman kaybı olarak size geri döner ayrıca fiziksel semptomlarında ortaya çıkması durumu söz konusudur.

Baş etme yöntemleri:
Sınav kaygısı ile baş etmenin en temel yolu, öncelikle kavram tanımlamasına gitmektir. Kaygının ne olduğunu ve belirtilerin ne olduğunu bilmek size onunla baş etmenin yollarını bulmada yardımcı olacaktır. Yani bir durumla baş edebilmek için öncelikle onun yapıcı ve yıkıcı özelliklerini bilmek ve hangisini yaşadığınızı bulmak gerekiyor. Çoğunlukla yaşanan yıkıcı özelliği olduğu için onu yapıcıya çevirmek ise belirlediğiniz hedeflere göre değişir. Başarılı olabilmek için yeterince yapıcı kaygının yaşanması gerekiyor. Yeterince kaygı taşımayan kişiler tıpkı yüksek düzeyde engelleyici kaygı yaşayan kişiler gibi eylemsizlik içine girebilirler ve zaman içerisinde hedeflerinden uzaklaşarak başarı şansını kaybederler. Belli düzeyde yaşanan yapıcı kaygı kişinin isteklerini elde edebilmesi adına enerji ve istek sağlar. Düşünce biçimini değiştirmemiz gerekiyor.

Yararsız düşünceler:
Sınava hazır değilim. Bu bilgiler çok saçma, ne zaman ve nerede kullanacağım. Sınavlar niye yapılıyor, ne gereği var? Sınava hazırlanmak ve yerleşmek için zaman sınırlaması mı olur? Çok fazla konu var hangisine hazırlanabilirim? Gibi düşünce kalıpları, motivasyon ve odaklanma sorunu yaşamanıza neden olur. Aynı zamanda bu düşünce tarzı sizi kalıplaştıracağından birçok probleminizi çözmenizde negatif tutum oluşturur. Düşünce: “Eyvah, kazanamayacağım, yapamayacağım. Başarısız olursam çevreme ne derim?”Duygular: Endişe, üzüntü, kaygı. Davranış: Uzun süre dersin başında duramama, okuduğunu anlamama, dürtü bozukluğu.

Bu düşünce sistemini yararlı olana çevirebilmek için:
Ne yapabilirim sorusunu sormamız gerekiyor?
Bu soruya vereceğimiz cevap doğrultusunda hem kendinizi disipline  etmiş olursunuz hem de zamanınızı daha verimli nasıl kullanabileceğinizi öğrenmiş olursunuz.
• Kontrolü elinize alın. Sınav sizi değil siz sınavı yöneteceksiniz.
• Sonuca kilitlenmeyin.
• Dikkati ekonomik kullanın.
• Sorulara şans verin.
• Bilginizi küçümsemeyin.
• Sınav öncesinde küçük egzersizler yapmayı ihmal etmeyin.
• Beslenme ve uyku düzeniniz bu süreçte çok etkileyicidir göz ardı etmeyin.
• Kendinize zaman ayırın.
• Neyi ne kadar başarabileceğiniz konusunda bir karar veremiyorsanız eğer geçmiş başarılarınızı düşünün ve onları listeleyin.
• Derse devamlı katılın ve etkin olun, her zaman başarılı olmazsanız bile bundan vazgeçmeyin.
• Başarısız olduğunuz konularında üstüne gidin ve ısrarcı olun.
• Sorumluluk almaktan kaçmayın. ‘ Zaten başaramayacağım.’gibi cümleler sorumluluk almamanız için bahane olur.
• Başarısız olduğunuz konularla ilgili hemen sonuç beklemeyin, kendinize zaman tanıyın ve sabırlı olun.
• Beklentilerinizin gerçekçi ve hedeflerinizin ulaşılabilir olmasına önem verin.

Nefes Egzersizleri
Doğru ve derin nefes almanın doğrudan damarları genişletme ve kanın bedenin en uç ve en derin noktalarına kadar ulaşmasını sağlama özelliği vardır. Rahatlamanıza ve gevşemenize yardımcı olun. Kısa tekrarlarla aldığınız derin nefesler kaygı düzeyinizi normalleştirmede etkilidir. Ve unutmayın;
SİZ HER KOŞULDA DEĞERLİSİNİZ.

Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli Alanlar * ile işaretlidir. Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yanıttan vazgeç

Son Yazılar

En Çok Okunanlar

En Çok Yorumlananlar