STRES ALTINDAKİ GENÇLER VE ERKEN YAŞTA SAÇ DÖKÜLMESİ

STRES ALTINDAKİ GENÇLER VE ERKEN YAŞTA SAÇ DÖKÜLMESİ

Normalde saç dökülmesi 18-20 yaşlara kadar fazla yaygın olmamakla birlikte, insanın dış görünüşü itibarıyla en çok değer verdiği doğal aksesuarlarından birisi olan saç insanlar tarafından çok önemsendiği için birkaç adet dökülen saç teli dahi hastayı hekime “Saçım dökülüyor.” endişesiyle yönlendirmektedir. Oysa günde 100 tele kadar saç dökülmesi, endişe duyulması gereken bir durum değildir. Kesin olarak

Normalde saç dökülmesi 18-20 yaşlara kadar fazla yaygın olmamakla birlikte, insanın dış görünüşü itibarıyla en çok değer verdiği doğal aksesuarlarından birisi olan saç insanlar tarafından çok önemsendiği için birkaç adet dökülen saç teli dahi hastayı hekime “Saçım dökülüyor.” endişesiyle yönlendirmektedir. Oysa günde 100 tele kadar saç dökülmesi, endişe duyulması gereken bir durum değildir. Kesin olarak saç dökülmesi probleminden söz edilebilmesi için, kişinin sabah kalktığında yastığında bulduğu dökülmüş saç teli sayısının 100’ü aşması gerekir.

Genel olarak saç dökülmesinin nedenlerini ise şöyle sıralayabiliriz:
-Kalıtsal
-Psikolojik (stres ve korku)
-Alışkanlık olarak saçla çok oynayıp çekmek veya koparmak
-Bilinçsizce ve kısa sürede kilo vermek için diyet yapmak
-Yetersiz beslenme
-Çinko ve demir eksikliği
-Aşırı beslenme

HORMON KAYNAKLI OLABİLİR
Bunların haricinde mantar hastalıkları, yüksek ateşle seyreden hastalıklar, tiroid bezi hastalıklarına bağlı hastalıklar da saç dökülmesine neden olur. Kadınlarda yumurtalık kisti (polikistik over) erkek tipi saç dökülmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Erkeklerde ise erkeklik hormonuna (androjen) bağlı olarak meydana gelen androgenetik alopeci diye adlandırılan saç dökülmesi, toplumda en sık görülen saç dökülme nedenlerinden biridir. Bu dökülme androjen hormonunun 5alfa redüktaz enziminin testesteronu yani DHT çevirmesi ile kıl etkilenmiş olur ve kılın kalitesi azalır, uzaması zayıflar ve 3-4 ay gibi kısa bir zamanda dökülmesine neden olur. Hormon kaynaklı dökülmeler şakaklardan başlar. Bunların haricinde stresten kaynaklanan alopeci areata diye bahsedilen ve bozuk para gibi şekillerde saç dökülmesine neden olan bir durum da vardır.

Saç dökülmesine neden olan diğer bazı faktörleri ise şöyle sıralayabiliriz:
-Radyoterapi tedavisi
-Bağışıklık sisteminiz bozulması
-Sigara kullanımı
-Alkol bağımlılığı
-Fazla cep telefonu kullanımı
-Elektromanyetik kirlilik
-Hava kirliliği
-Bütün kötü alışkanlıklar
-Saçın aşırı derecede gerilmesi
-Atkuyruğu yapılması
-Saçın sık yıkanması
-Fön kullanılması
-Saçın boyanması
-Sık fırçalama

SEBEP ORTADAN KALDIRILMALI
Hastalıklar, hormonlar, dış etkenler ve diğer nedenlerle dökülen saçlar tekrar çıkabilmektedir. Genetik dökülmede ise mutlaka saç ekimi ve kimi zaman bunlarla birlikte PRP tedavisi, kök hücre tedavisi, mezoterapi gerekir. Bunlar etkili yöntemlerdir. PRP, kök hücre ve mezoterapi sağlam ya da yarı sağlam köklerde etkilidir. Ama kökler tamamen yok ise saç ekimi yapılmalıdır. Başka bir tedavisi yoktur. Aktarlarda satılan bitkisel ürünler ise karaciğerde önemli hasarlara yol açabildiği için önerilmemektedir. Saç dökülmesinde, eğer “sebep” tedavi edilirse saç yeniden çıkar. Bu süreçte ayrıca PRP, mezoterapi, kök hücre tedavisi yapılırsa sorun daha çabuk çözülebilir. Ancak ilaçlar, PRP, mezoterapi ve kök hücre yönteminin etkisi, genetik nedenli dökülmelerde kalıcı değildir. Bu yöntemler sadece dökülmeyi geciktirir.

GENÇLER STRES ALTINDA
Çocuklarda ve gençlerde saç dökülmesine gelecek olursak öncelikle şunu belirtmek gerekir ki saç dökülmesi, daha çok orta yaş ve üzerinde beklenen bir rahatsızlıktır. Günümüzde ise 2 yaşından 40 yaşına kadar olan çocukluk ve gençlik dönemlerinde de çok sık gördüğümüz bir sorundur. Bu yaş grubunda en sık rastlanan cilt hastalığı aknedir. Hemen arkasından saç dökülmesi gelir. Saç dökülmesi, 40 yaş altı bireylerde böylesine önemli ve yaygın bir hastalıktır. Gençlerde ve çocuklarda saç dökülmesinde en büyük etken strestir. Çünkü çocuklarımız neredeyse daha ilkokul yaşlarında sınav stresine girmekte, okul ve kurslarda yorulmaktadır. Üniversite sınavına hazırlık ve yönetmeliklerin sürekli değişmesi bile başlı başına birer stres nedenidir. Gençler üniversiteyi kazandıklarında da stresleri bitmez. Mezun olana kadar dersler ve sınavlar nedeniyle stres altındadırlar. Mezuniyetle birlikte iş bulma telaşı başlar. Öte yandan memuriyete giriş sınavları gençlerimizin önündeki en büyük kaygı nedenlerinden biridir. Buna evliliğin hazırlık dönemini de katarsak çocuklarımızın ve gençlerimizin ciddi bir stres tehdidi altında olduğunu görebiliriz. Stres, herkeste olduğu gibi gençler ve çocuklarda da birtakım hastalıklar ve şikâyetlerin ortaya çıkmasına neden olur. Bunlardan biri de saç dökülmesidir.

GENETİKSE SAÇ EKİMİ KAÇINILMAZ
Gençler ve çocuklarda stres kaynaklı saç dökülmesinin tedavisinde öncelikle yapılması gereken, stresle mücadeledir. Gerekirse psikolog desteği alarak çocuğun stres altına girmesi engellenmelidir. Öte yandan ilaç, PRP tedavisi, kök hücre tedavisi ve mezoterapi yöntemlerinden birini uygulamakta fayda vardır. Bu yöntemler, stres kaynaklı dökülmelerde saçın kökü sağlam ya da yarı sağlam olduğu için başarılı sonuçlar verir. Saç dökülmesine neden olan diğer etkenler de (bilinçsiz diyet, aşırı beslenme, demir ve çinko eksikliği vs.) varsa bunlar için de tedavi uygulanmalıdır. Saç dökülmesinin genetik nedenli olduğu durumlarda ise ilaç, PRP tedavisi, kök hücre tedavisi ve mezoterapi uygulamaları dökülmeyi engellemez, dökülenlerin yerine yenilerinin çıkmasını sağlayamaz. Ama dökülme hızını yavaşlatabilir. Genetik kaynaklı dökülmelerde tek etkili çözüm saç ekimidir. Tüm bu bilgilerin ışığında baktığımızda, saç dökülmesi yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar ve gençlerde de tavsiyelerle ya da aktarlardan alınacak tehlikeli bitkisel ürünlerle değil, hekim kontrolünde ve bilimsel yöntemlerle çözülecek bir hastalıktır. Günümüzdeki tedavi yöntemleri ve yeni tekniklerle, saç kökünün tamamen öldüğü durumlarda bile çözüm üretilebilmektedir.
Sağlıklı günler dilerim.

1 yorum

Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli Alanlar * ile işaretlidir. Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yanıttan vazgeç

1 Yorum

  • Şeyda
    Aralık 10, 2018, 10:13 pm

    Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun çıkmadı. Saç çıkarıcı keratin seti kullanmaya başladım tavsiye üzerine saçlarım da dökülme durdu açılmalarda da etkisi olmaya başladı. Bu kadar zaman dökülme ve açılmayı boşa takmışım kafama saç çıkarıcı titanyum seti çözümmüş.

    YANITLA

Son Yazılar

En Çok Okunanlar

En Çok Yorumlananlar