HER YÖNÜYLE BAŞ AĞRISI

HER YÖNÜYLE BAŞ AĞRISI

Toplumda en sık görülen şikayetlerden biri kuşkusuz baş ağrısıdır. Bu oran ülkemiz için yüzde 90’lara ulaşmaktadır. Diğer yandan, tüm baş ağrısı şikayetlerinin yüzde 90’ının kaynağı migren ve gerilim tipi baş ağrılarından oluşmaktadır. BAŞ AĞRISI TİPLERİ Baş ağrıları, Uluslararası Baş Ağrısı Derneği tarafından 14 ana grup ve yüzlerce alt grup olarak sınıflandırılmıştır. Başka bir hastalıkla ilişkisi

Toplumda en sık görülen şikayetlerden biri kuşkusuz baş ağrısıdır. Bu oran ülkemiz için yüzde 90’lara ulaşmaktadır. Diğer yandan, tüm baş ağrısı şikayetlerinin yüzde 90’ının kaynağı migren ve gerilim tipi baş ağrılarından oluşmaktadır.

BAŞ AĞRISI TİPLERİ
Baş ağrıları, Uluslararası Baş Ağrısı Derneği tarafından 14 ana grup ve yüzlerce alt grup olarak sınıflandırılmıştır. Başka bir hastalıkla ilişkisi bulunmayan, doğrudan baş ağrısı tablosuyla ortaya çıkan baş ağrıları, birincil baş ağrılarıdır. Bunlar migren, gerilim tipi ve küme baş ağrılarından oluşmaktadır ve belirttiğimiz gibi yüzde 90 oranındadır. Yüzde 10 oranında görülen ve ikincil baş ağrıları grubunu oluşturanlar ise nedeni belli bir hastalığa bağlı olarak, beyin damar hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, beyin tümörleri, göz hastalıkları, sinüzit, menenjit gibi hastalıkların seyri sırasında ortaya çıkan baş ağrılarıdır.

MİGREN HASTALIĞININ ÖZELLİKLERİ
Baş ağrısının en önemli nedenleri arasında ilk başlarda yer alan migrenin bazı ayırt edici özellikleri vardır:
-Genellikle ağrı başın tek tarafındadır
-Zonklayıcı özellikte, orta veya şiddetlidir
-Beraberinde bulantı, kusma olabilir
-Krizler halinde gelir (atak)
-Ağrı 4-72 saat sürer
-Ağrı başlangıcında görme bozuklukları olabilir
-Baş hareketleri ve fiziksel aktiviteyle ağrı artar
-Hasta ışıktan ve sesten rahatsız olabilir

ÇOCUKLARDA MİGREN
Migren hastalarının yüzde 10-15’lik bölümü, bu hastalıkla çocuklukta tanışır. Migrenin, çocukluk döneminde görülme oranı ise yüzde 3-5 arasındadır. Bu oran, ergenlikten çağıyla birlikte yüzde 10’ın üstüne çıkar. Uyku düzensizliği, uyuma güçlüğü, nedensiz kusmaları, alerjisi, araba tutması olan çocuklarda ileride migren gelişme olasılığı daha fazladır.

MİGRENİ TETİKLEYEN FAKTÖRLER
-Yükseklik değişiklikleri
-Hava kirliliği, sigara dumanı
-Parlak ışık veya titreyen ışık
-Yüksek ve devamlı gürültü
-Parfüm kokusu, kuvvetli diğer kokular ve kimyasal maddeler
-Hava durumundaki değişiklikler (basınç, sıcaklık ve nem değişikliği, lodos)
-Mevsimsel değişiklikler (sonbahar ve ilkbahar en kötü zamanlar)
-Açlık, öğün atlama
-Çok ya da az uyuma, uyku düzenindeki bozukluklar
-Uçak yolculukları
-Doğum kontrol hapları
-Kadınlarda hormonal değişiklikler (adet dönemi)
-Bazı yiyecek ve içecekler (çikolata, kabuklu kuruyemiş, kırmızı şarap vb)

GERİLİM TİPİ BAŞ AĞRISININ MİGRENDEN FARKI
Gerilim tipi baş ağrılarını migrenden ayırt etmek için şunları dikkate almak gerekir:
-Gerilim tipi baş ağrısı çoğunlukla stresten kaynaklanır
-Tüm başı tutar, tepede etkilidir. Başın arkasından öne yayılma gösterir
-Çok nadir tek taraflı olabilir
-Bulantı olabilir ama kusma görülmeyebilir
-Ağrı kriz şeklinde olmaz
-Ağrı başlamadan önce görme bozuklukları olmaz
-Hareket etme ağrıyı artırma

MİGREN TEDAVİSİ
Migren tedavisinde hedef, tetik çekici faktörleri azaltmak, sinir sistemindeki hassasiyeti ve ağrı sırasında ortaya çıkan damar ve damar çevresindeki olayları baskılamaktır. Temel tedavi, koruyucu ve atak tedavisi olmak üzere ikiye ayrılır. Eğer hastanın ağrıları ayda bir iki kez görülüyorsa sadece atak sırasında tedavi önerilir. Ağrı tedavisinde basit ağrı kesiciler, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar, ergotaminli ilaçlar ve triptanlar kullanılır. Ağrı kesici ve ergotaminli ilaçlar sık kullanıldığı takdirde ağrıyı sürekli yapar ve bazen daha ciddi yan etkilere yol açabilirler. Atak sırasındaki bulantı ve kusma için de anti-emetik grubu ilaçlar verilir. Ağrı kesiciler atağın başında alınmalıdır. Emilimi hızlandırmak için de bulantıyı önleyici ilacın ağrı kesiciden önce alınması gerekir. Diğer yandan, son yıllarda baş ağrısı tedavisinde de kullanılmaya başlanan botox, sık gelen ve kronik ağrılarda bir tedavi alternatifi olmakla birlikte çok pahalı olması nedeniyle pratikte kullanılan ve öncelikli bir tedavi değildir.

AĞRI KESİCİLERİN SÜREKLİ KULLANIMI
Morfin türevi olmayan ağrı kesiciler sürekli kullanıldıklarındatemel olarak bağımlılık yapmaz, ancak “ilaç kötü kullanımına bağlı baş ağrısı” dediğimiz yeni bir ağrı türü de eklendiği için hastalar böyle hissedebilirler. Bu durumda hastanın mutlaka bir hekime başvurarak ağrı kesiciler dışında bir tedavi için yardım alması gereklidir.

Başı ağrıyan kişi, şu durumlarda mutlaka bir doktora başvurmalıdır:
-Ağrı sürekli ve artan şiddette ise
-İlk kez ağrıyla tanışan kişinin yaşı 10’un altında, 50’nin üstündeyse
-Daha önce mevcut olan ağrının şiddeti, şekli değiştiyse, tedaviye cevap vermiyorsa
-Baş ağrısı şimdiye kadar hayatında karşılaştığı en şiddetli ağrıysa ve ağrı bir fiziksel aktivite sırasında (ağır bir yük kaldırmak, cinsel ilişki) ortaya çıkmış ve şiddetini arttırmışsa mutlaka doktora gitmek gerekir.

Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli Alanlar * ile işaretlidir. Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yanıttan vazgeç

Son Yazılar

En Çok Okunanlar

En Çok Yorumlananlar