ÇOCUKLA SANATIN BULUŞMASI

ÇOCUKLA SANATIN BULUŞMASI

Çocukların estetik ölçüleri ilk kez yaptığı resimlerde, oynadığı oyunlarda ve mırıldandığı müziğin tesiriyle yapılan dansla ortaya çıkar ve gelişir…Sanatın eşsiz yaratıcı ruhu artık çocukların öz benliklerinden, yeryüzüne ulaşmaktadır. Renklerin armonisi, oyunlarının çeşitliliği, muhteşem zengin bir dünyayı paylaştırır bizlerle. Bilhassa yaratımlarındaki özgürlük, estetik bütünlüğün oluşmasında kıymetli bir rol oynar. Bu sebeple her çocuğun sanatla doğrudan ya

Çocukların estetik ölçüleri ilk kez yaptığı resimlerde, oynadığı oyunlarda ve mırıldandığı müziğin tesiriyle yapılan dansla ortaya çıkar ve gelişir…Sanatın eşsiz yaratıcı ruhu artık çocukların öz benliklerinden, yeryüzüne ulaşmaktadır. Renklerin armonisi, oyunlarının çeşitliliği, muhteşem zengin bir dünyayı paylaştırır bizlerle. Bilhassa yaratımlarındaki özgürlük, estetik bütünlüğün oluşmasında kıymetli bir rol oynar. Bu sebeple her çocuğun sanatla doğrudan ya da dolaylı kurduğu ilişki kıymetlidir ve özendirilmesi gerekir. Ebeveynler çocuklardaki bu yaratıyı keşfettikleri an çocuklarını yüreklendirmeli ve desteklemelidir. Çocuklar hiç değilse en az bir enstrümanı çalabilmeli ya da iyi birer sanat faaliyetleri takipçisi olmalıdırlar. Özellikle yeteneği keşfedilen bir çocuk varsa, muhakkak bir konservatuvarda eğitim alması için gayret gösterilmelidir. Sanatı icra eden sanatçıya, iyi ama bir mesleği yok yaklaşımı son derece sakıncalı ve küçük düşürücüdür. Yaşamın damarlarından biri tabir edilen sanat; ilk kez çocuklar vasıtasıyla yaşam bulur. Yeteneği keşfedilen ya da keşfedilmeyi bekleyen her çocuk potansiyel bir sanatçıdır. Aileleri bu keşfi yapamayabilir, işte o zaman iş öğretmenlerine düşer. İyi bir eğitimci sanatın gerekliliğini kavramış ve özümsemiş olan eğitimcidir. Sınıfında özellikle sanatsal faaliyetler planlamalı, sanata yatkın öğrencileri bu faaliyetlere özendirmelidir. Günlük, haftalık, aylık etkinlikleri takip ederek, hatta bizzat katılımlarını sağlayarak öğrencilerini sanatla buluşturmalıdır.

Sanat pahalıdır algısı yanlış ve sakıncalıdır. Müziğe, resme, dansa, tiyatroya ilgisi olan her bir çocuk için bu etkinliklere çok rahat ulaşabilecekleri ücretsiz kurumlar ve kurslar vardır. Unutmayın; sanatın birleştirici, özgürlükçü, kaynaştırıcı, yaratıcı yanını özümsemiş her küçük birey, geleceğin aydınlık yüzü olmaya namzettir.
GELECEK ÇOCUKLARIMIZSA, SANAT DA ONUN TEMİNATIDIR.

Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli Alanlar * ile işaretlidir. Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yanıttan vazgeç

Son Yazılar

En Çok Okunanlar

En Çok Yorumlananlar