SONSUZ FIRSATLAR SUNAN BİR GELECEK: GİRİŞİMCİLİK

SONSUZ FIRSATLAR SUNAN BİR GELECEK: GİRİŞİMCİLİK

Üniversitelere konferansa gittiğimde gençlere ‘Nasıl bir işiniz olsun?’ diye soruyorum. Yanıtlar şöyle: Çalışırken eğlenebileyim. İş yerimde sosyalleşmeyi sağlayacak imkanlar olsun. Hatta zinde kalabilmem için spor salonları. Hobilerime fırsat verebileceğim mekanlar… Yurtdışı seyahatleri, kendimi geliştirmeme imkan sağlayacak sıkıcı olmayan eğitimler… Makam otomobilim, yeni bilgisayarım ve sınırsız şirket hattım olsun. Ve tabii ki dolgun bir maaş… Sonra

Üniversitelere konferansa gittiğimde gençlere ‘Nasıl bir işiniz olsun?’ diye soruyorum. Yanıtlar şöyle: Çalışırken eğlenebileyim. İş yerimde sosyalleşmeyi sağlayacak imkanlar olsun. Hatta zinde kalabilmem için spor salonları. Hobilerime fırsat verebileceğim mekanlar… Yurtdışı seyahatleri, kendimi geliştirmeme imkan sağlayacak sıkıcı olmayan eğitimler… Makam otomobilim, yeni bilgisayarım ve sınırsız şirket hattım olsun. Ve tabii ki dolgun bir maaş… Sonra ‘Nerede çalışmak istiyorsunuz?’ sorusunu yöneltiyorum. Gençlerin yüzde 70’i tercihini kamudan yana yapıyor. Kalan yüzde 25 de “Kurumsal bir özel şirkette” yanıtını veriyor. “Kendi işimi yapmak istiyorum” diyenlerin oranı sadece yüzde 5. Yukarıda ‘Nasıl bir işiniz olsun?’ şeklinde sorduğumuz sorulara verilen yanıtlardaki imkanları kamuda sunan herhangi bir iş var mı, ben bilmiyorum. Ne yazık ki, bu imkanları veren kurumsal özel şirketlerde de herkese yetecek kadar yer yok. İşte tam da bu noktada, “Nasıl bir işiniz olsun?” soruma yukarıdaki yanıtları veren gençlere bu isteklerinin daha fazlasını sağlayacak iş imkanı sunuyorum. Onlara girişimci olmalarını tavsiye ediyorum.

Bugün dünyanın en refah, en zengin ülkeleri aynı zamanda girişimcisi en etkin, en fazla olan ülkeler… Artık, gelişmiş ekonomilerin lokomotifi ne petrol, ne doğal madenler, ne de başka bir hammadde. Ülkeleri gelişmişliğe sürükleyenler hep girişimciler. Son dönemde Steve Jobs, Oprah Winfrey, Jack Ma, Bill Gates gibi girişimcilerin, sadece şirketlerinin değil, ülkelerinin ekonomisini nereden nereye taşıdığını hepimiz gördük. Girişimcilikle ilgili çok sayıda başarı ve başarısızlık öyküsü var. Ben lise öğrencilerine Hamdi Ulukaya’nın hikayesini öneriyorum. Çünkü, Hamdi Ulukaya da lise yıllarında hayatında nasıl bir iş yapmak istediğini düşünmüş. Ulukaya, dedesi ve babasıyla yaz aylarında yaylaya çıkıp koyun gü- den, üniversite çağına kadar meslek seçimi konusunda oldukça kararsız olan bir çocuk… Sonra bir gün hiç İngilizce bilmemesine rağmen, küçücük bir sırt çantasıyla Amerika’ya gitmeye karar veriyor. Daha o yıllardan risk almayı sevdiğini gösteriyor bize bu yaptığı. Öyle ki; aldığı riskler sayesinde, genç yaşına rağmen bugün Amerika’nın en başarılı işadamları arasına ismini yazdırmış biri o. Kimden mi söz ediyorum? Amerika’nın yoğurt markası Chobani’nin sahibi… Sadece 10 yıl önce kurulan bir şirketten bahsediyorum. Bugün, 3 milyar dolarlık yoğurt pazarının en büyüğü olan Chobani markasının benzerlerini farklı sektörlerde çıkarabilecek binlerce gencimizin olduğuna inanıyorum. Özgürlüğün ve yararlı olurken duyulan hazzın başka hiçbir alanda yaşanamayacağı alan olarak tanımladığın girişimciliğin sırrını ise 5 madde ile toparlıyorum.

1. Hayal kurun. Hep hayalci olun demiyorum ama hayal kurun. Üstelik hayal kurarken kendinizi sınırlamayın. Hayallerinizin büyük olmasının kimseye bir zararı olmaz. Ama hayallerinizi ancak bilimle gerçeğe dönüştüreceğinizi unutmayın.
2. Hızlı harekete geçin. Çağımız hızlı olanı kazandırıyor. İyi bir fikriniz var ama bir türlü eyleme geçemiyorsanız önemi yok. Analiz, araştırma yapın. Planlı olun, hedefiniz olsun.
3. Üreteceğiniz ürün veya hizmet, işe yarasın, yenilik içersin, eksik gidersin. Bunları karşılamayan fikirlerinizi unutun gitsin.
4. Risk almaktan korkmayın. Ama ölçülü riskler alın. Şu İngiliz atasözünü hiç unutmayın: “Suyun derinliğini asla iki ayağınızla ölçmeye kakmayın.”
5. Çok ama çok çalışın. Çok çalışmanın kaybettirdiği henüz görülmüş
değil.

Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli Alanlar * ile işaretlidir. Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yanıttan vazgeç

Son Yazılar

En Çok Okunanlar

En Çok Yorumlananlar