ÖĞRENME STİLLERİNE GÖRE VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

ÖĞRENME STİLLERİNE GÖRE VERİMLİ DERS ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Öğrenme stili parmak izi gibidir, kişiye özgüdür. Her öğrencinin farklı ilgi ve yetenekleri olduğu gerçeğinden hareketle öğrencilerin kalıcı öğrenme düzeylerini artırmak için farklı öğretme yöntemleri de kullanılması bir gerçektir. Tıp doktorlarının kullandığı “Hastalık yoktur, hasta vardır!” ifadesi öğrenciler için de uyarlanabilir bir ilkedir. Bütün öğrencileri aynı öğrenme stili içerisinde değerlendiren bir eğitimci de başarılı olamaz.

Öğrenme stili parmak izi gibidir, kişiye özgüdür. Her öğrencinin farklı ilgi ve yetenekleri olduğu gerçeğinden hareketle öğrencilerin kalıcı öğrenme düzeylerini artırmak için farklı öğretme yöntemleri de kullanılması bir gerçektir. Tıp doktorlarının kullandığı “Hastalık yoktur, hasta vardır!” ifadesi öğrenciler için de uyarlanabilir bir ilkedir. Bütün öğrencileri aynı öğrenme stili içerisinde değerlendiren bir eğitimci de başarılı olamaz.

Eğitim ve öğretimde başarılı sonuçlar almanın yolu, hedef kitleyi  iyi tanımaktır. Öğrencilerin hangi öğrenme stillerinin ön plana çıktığının bilinmesi ve süreci bu doğrultuda planlamak son derece yararlı olacaktır.

Öğrenme stilleri ile zekâ arasında bir bağlantı yoktur.

Öğrenme biçimleri görsel, işitsel ve dokunsal (kinestetik) olmak üzere üç ana grupta değerlendirilebilir. Çoğunlukla biri ağırlıklı olmak üzere her üç öğrenme stiline de sahip olabiliriz.

Görsel öğrenme stiline sahip öğrencilerin genel özellikleri şunlardır:

 • Dinlemekten ziyade okumayı severler.
 • Kurallara ve düzene uyarlar.
 • Ders çalışırken görsel materyaller kullanırlar.
 • Planlı olmaya çok dikkat ederler.
 • Sessiz ve sakin bir ortamda çalışmayı severler.
 • Organizasyon yeteneğine sahiptirler.
 • Bir şey düşünürken yoğunlaşmak için gözleri yukarı doğru bakar.

Görsel öğrenme stiline sahip olan öğrenciler için adında da anlaşılacağı gibi görsellik çok ön plandadır. Bu öğrenciler için renkli eğitim materyalleri, kalemlerin olması son derece yararlı olacaktır. Öğrencilerin yazarken renkli kalemlerle yazması, çalıştığı defter ya da kitabı renkli kalemlerle çizmesi, rengarenk not kağıtları bulundurması yararlı olacaktır. Harita, atlas, eğitim filmi, video ve eğitici bilgisayar programları bu tür öğrenciler için olmazsa olmazlardandır.

İşitsel öğrenme stiline sahip öğrencilerin genel özellikleri şunlardır:

 • Konuşarak ve tartışarak öğrenmeyi severler.
 • Ses ve müziğe karşı epey duyarlıdırlar.
 • Sohbet etmeyi ve kalabalık çalışmayı severler.
 • Bazı ortamlarda gürültüden rahatsız olurlar.
 • Ahenkli ve güzel konuşurlar.
 • Düşünürken yoğunlaşmak için kulak hizasına doğru bakarlar.
 • Okuma esnasında görsellerden bazen hiçbir şey anlamayabilirler.
 • Yazarken ve okurken noktalama işaretleri, dil bilgisi hatalarına çok dikkat etmezler

İşitsel öğrenme stiline sahip olan öğrenciler için de sesli okumak ve sesli çalışmak, fayda sağlayacaktır. Evde ailesi ile ya da arkadaşları arasında çalışma grupları oluşturulmalı ve karşılıklı sesli okuyarak, soru cevap yöntemini kullanarak ders çalışmalarının sağlanması başarıya olumlu katkı sağlayacaktır. Kısa notların okunması, kaydedilmesi ve sesli olarak dinlenmesi de yapılabilecek başlıca faaliyetler arasındadır.

Dokunsal öğrenme stiline sahip öğrencilerin genel özellikleri şunlardır:

 • Dokunmak ve hissetmek onlar için en kolay öğrenme ve iletişim kurma yoludur.
 • Dünyayı adeta vücutları ile hisseder bir şeyi anlamak için de tüm vücutlarını kullanırlar.
 • Hareketlidirler, yerlerinde duramazlar, son derece aktiftirler.
 • Plan ve program yapmaktan fazla hoşlanmazlar. Akışına bırakma konusunda iyidirler.
 • Yavaş konuşurlar, az ve öz konuşmayı severler.
 • Bir konuya odaklanırken aşağı doğru bakarlar.
 • Düşünceleri biraz dağınıktır. İfade etmekte zorluk yaşayabilirler.

Dokunsal öğrenme stiline sahip öğrencilere mümkün olduğu kadar zorlanmadan kendi istediği yerde ders çalışmasına izin verilmelidir. Bu öğrenciler ders  çalışırken,  der- si dinlerken hareket ederler, sabit duramazlar. Daha çok uygulama yaparak, dokunarak, deneyerek ve yaşayarak öğrenmeyi severler. Öğrenirken lego, yapboz, oyun hamuru vb. dokunsal malzemeler kullanılmasına da özen gösterilmelidir. El göz koordinasyonu gelişmiştir. Deney yapmayı çok severler. Bu nedenle ders çalışma ortamının ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikte olması yararlı olacaktır. Okuldaki spor ve kültürel etkinliklerde görev verilmesi de öğrencinin akademik başarısına olumlu katkı sağlayacaktır.

Sonuç olarak her öğrenci özeldir ve her öğrencinin kendine has öğrenme stili vardır. Akademik başarının desteklenmesi için yapılması gereken öğrencinin öğrenme stilini belirlemeye yönelik hazırlanmış test ve anketlerle hangi öğrenme stilinin baskın olduğunu ortaya çıkarabilmek, okulda ve evde mümkün olduğu kadar bu öğrenme stiline uygun eğitim öğretim ortamları sunmak olmalıdır.

2 yorumlar
Ömer ÖCAL
Ömer ÖCAL
ADMINISTRATOR
Profil

Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli Alanlar * ile işaretlidir. Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yanıttan vazgeç

2 Yorumlar

 • BARIŞ KOCA
  Ekim 1, 2019, 7:36 am

  Merhaba hocam.
  Eğer çocuğun sahip olduğu özellikler tek bir kategoride gösterilemiyorsa (her kategoriden bir miktar özellik varsa) nasıl bir yol izlenmelidir?
  Teşekkürler

  YANITLA
 • UMUT ULUCAN
  Aralık 15, 2019, 10:16 am

  Saygıdeğer Hocam
  Ben Hasanoğlan A.Ö.L. den Öğrenciniz Umut ULUCAN. Öncelikle sizi böyle bir platformda görmek beni çok mutlu etti. bu konu ile daha detaylı bilgilendirmelere ihtiyacımız var. sınıfımda bu modellerle ilgili test yaptım. Ancak sonuçların çok sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. İlkokul düzeyinde bu öğrenme modellerini belirleyebileceğim testler önerebilir misiniz? umutulucan@gmail.com mail adresine gönderebilirseniz çok sevinirim. Ellerinizden öpüyorum. Hasanoğlanda bize evinizde ikram ettiğiniz mantar sote hala aklımda. Saygıdeğer eşinize de çok selamlar. kimyada bizi çok zorlasada ikinizin sayesinde çok şey öğrendik. emekleriniz unutulmaz.

  YANITLA

Son Yazılar

En Çok Okunanlar

En Çok Yorumlananlar