KÖPRÜDEN ÖNCEKİ SON İSTASYON!

KÖPRÜDEN ÖNCEKİ SON İSTASYON!

Öğrenciler yarıyıl tatilini nasıl değerlendirmelidir?  Yarıyıl tatili özellikle üst eğitim kurumlarının (lise ve üniversite) sınavlarına hazırlanan son sınıf öğrencileri için ayrı bir önem taşımaktadır. Yarıyıl tatili, öğrencilerin yoğun bir okul maratonunda biraz nefes alacağı, kendilerine zaman ayırabileceği, eksikliklerini giderebileceği bir dönem olarak değerlendirilmelidir. Futbol takımları ligin devre arasını nasıl değerlendirirler? Devre arasında futbolcular kısa bir

Öğrenciler yarıyıl tatilini nasıl değerlendirmelidir? 

Yarıyıl tatili özellikle üst eğitim kurumlarının (lise ve üniversite) sınavlarına hazırlanan son sınıf öğrencileri için ayrı bir önem taşımaktadır. Yarıyıl tatili, öğrencilerin yoğun bir okul maratonunda biraz nefes alacağı, kendilerine zaman ayırabileceği, eksikliklerini giderebileceği bir dönem olarak değerlendirilmelidir.

Futbol takımları ligin devre arasını nasıl değerlendirirler?

Devre arasında futbolcular kısa bir süre dinlenmenin ardından takımları ile birlikte kampa girerler. Bu kampta öncelikle birinci dönemim genel bir değerlendirilmesi yapılır. Takımın eksikliklerinin tespitinden sonra ligin ikinci yarısında bu eksikliklerin nasıl giderileceği ile ilgili bir yol haritası çıkarılır. İhtiyaç duyulan bölgelere transfer yapılır. Performansı düşük olan futbolcunun performansını nasıl artıracağına yönelik iyileştirme çalışmaları yapılır. Bu dönemi hem dinlenme hem de eksikliklerin giderildiği, moral ve motivasyon yüklemesinin yapıldı- ğı bir dönem olarak değerlendiren takımlar ligin ikinci yarısında daha başarılı olarak yıl sonunda hedefle- dikleri sonuca ulaşırlar.

Sınavlara hazırlık süreci uzun ve yorucu bir maratondur. Şehirler arası otobüs yolculuğu yapanlar bilir.

Otobüs belli bir süre yolculuk yaptıktan sonra dinlenme tesislerinde kısa süreli bir mola verir. Bu molalar hem yorulan otobüsün ve personelin dinlenmesi, eksilen yakıtın tamamlanması hem de otobüsün şoförü ve yolcularının yemek yemesi, alışveriş yapması ve ihtiyaçlarını gidermesi için son derece önemlidir. Otobüs mola verdiğinde eğer bir yolcu bu sürede uyuyorsa yolculuğunun geri kalan kısmında ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Yukarıda bahsedilen her iki örnekten de anlaşılacağı gibi yarıyıl tatili özellikle sınava girecek ortaokul ve lise son sınıf öğrencileri için son derece hassas ve çok iyi değerlendirilmesi gereken bir dönemdir.

Başarılı olmak için yarıyıl tatilinde neler yapılmalı?

Önce bir iki gün dinlenmekte fay- da var. Dinlenmek demek hiçbir şey yapmamak değil. Bu bir iki günlük dönem, eksikliklerimizin tespitine ve bu eksikliklerin giderilmesine yönelik yarıyıl tatilindeki çalışma planımızın hazırlanma dönemi olarak değerlendirilmelidir. Bu planı hazırlarken derslerdeki akademik başarımız, notlarımız, deneme sınavlarındaki yanlış yaptığımız, boş bıraktığımız sorulara ait konuların tespit edilmesi yararlı olacaktır. Bu çalışmaların sonrasın- da eksikliklerin nasıl giderileceği ile ilgili bir eylem planı hazırlanması gerekmektedir. Bu eylem planında; destek alacağımız kişi ya da kişiler, kaynaklar belirlenebilir. Yarıyıl tatilinde çalışacağımız dersler, konular, yer ve zaman tespiti yapılabilir. İzlemek istediğimiz ama ertelediğimiz bir film evde ya da sinemada izlenebilir, kitap okunabilir. Aile ya da arkadaşlarla birlikte sosyal bir etkinlik organize edilebilir. Bir iki günlük planlama ve dinlenme, hazırlık süresinin ardından hemen uygulama sürecine geçilmelidir. Uygulama sürecinde günlük çalışma süresi ve ders dağılımına göre öncelikli konu tekrarı yapılarak sonrasında çözümlü sorular üzerinde konuyu pekiştirme ve daha sonrasında çalıştığımız ders ve konu ile ilgili olarak geçmiş yıllarda çıkmış soruları çözmek ve en sonunda da bolca soru çözmek olmalıdır. Çözemediğimiz sorularla ilgili yeniden konu tekrarı da mutlaka yapılmalıdır.

Yarıyıl döneminde bir günde kaç derse çalışmalı, kaç soru çözmeli, kaç saat ders çalışmalıyım?

Her öğrencinin nasıl ki parmak izi farklı ise öğrenme düzeyi, öğrenme yöntemi, konu eskiliği, hedefi  ve motivasyon düzeyi de farklıdır. Bu nedenle standart ve kesin bir dil kullanmak doğru olmaz. Ancak çok uzun yıllardır sınavlara hazırlanan öğrencilere danışmanlık hizmeti ve- ren bir uzman olarak günde iki ya da en fazla üç farklı derse çalışılmasını öneriyorum. Bu derslerden birisi sabah, diğeri öğleden sonra, diğeri de akşam olabilir. Bu derslerden de en az birisinin sayısal ya da sözel ders olmasına dikkat edilmesinde fayda vardır. İki sayısal ders çalışılmışsa üçüncü dersin sözel olmasının daha yararlı olacağını düşünmekteyim. “Kaç saat ya da kaç soru çözmeliyim?” sorusuna baktığımızda da kişisellik durumunun burada da etkili olduğunu söyleyebilirim. Çok çalışmaktan ziyade etkili ve doğru çalışma yön- temine uygun ders çalışmanın daha gerçekçi ve sonuca olumlu katkı sağlayacağını düşünüyorum. Çok uzun süreli ve aralıksız olarak  çalışmak ya da çok kısa süre aralıklarla mola vermek de çok doğru bir yöntem değildir. Hele hele bazı öğrencilerin yaptığı gibi müzikle birlikte ders çalışmak, yatarak, uzanarak ders çalışmak, düzensiz ve dağınık bir bi- çimde ders çalışmak, ders çalışırken sürekli bir şeyler atıştırmak, cep tele- fonu ile birlikte çalışmak, sadece soru çözmeye zaman ayırmak ve yanlış yapılan sorularla ilgili konu  tekrarı yapmamak gibi yanlış yöntemler sınav başarısının artmasına katkı sağlamayacaktır. Önce neye ve ne kadara ihtiyacınız olduğunu tespit edin ve bu doğrultuda plan hazırlayın. Bu konuda okullarınızdaki rehberlik öğretmenlerinden de destek almanız yararlı olacaktır. Emin olun ikinci dönem daha hızlı geçecektir. İlkbahar ve yaz mevsiminin de etkisi ile bazı öğrenciler de rehavet ve belki de yorgunluklar yaşanacaktır. Bu kadar uzun bir tatil dönemi de başka yok. Sınava hazırlık sürecini köprüyü kullanarak karşıya geçmeyi planlayan bir şoförün durumuna benzetirsek köprüde durmak, dinlenmek ve ihtiyaçlarımızı gidermek gibi bir imkanınız olmayacak. Bu isteklerin köprüye girmeden önceki son istasyonda gerçekleştirilmesi gerekiyor. İşte yarıyıl tatili de öğrenciler için köprüden önceki son istasyon. Bu istasyonu iyi değerlen- diren öğrenciler sınavlara hazırlık sürecinde çok büyük avantaj elde etmiş olur. Cumhuriyetimizin 100. yılına damga vuracak olan sevgili gençler, hayatta mutlaka başarılar kadar başarısızlıklar da yaşayacaksınız. Başarısızlıkları bir son değil, bir başlangıç olarak kabul edin. Başarısızlıklardan ve hatalardan ders alın. Her hatayı sizin yapma lüksünüz yok. Başkalarının hatalarından da ders almayı bilmelisiniz. Büyümek için acele etmeyin. Öğrenciliğin ve tatilin keyfini çıkarın ama hakkını da verin.

 

 

 

Yazılar

Yorumlarınız Bizim İçin Önemli

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli Alanlar * ile işaretlidir. Yorumunuz incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Yanıttan vazgeç

Son Yazılar

En Çok Okunanlar

En Çok Yorumlananlar